rk1 rk1
1231
BLOG

Wystąpienie Prezydenta w ONZ (znewsroomowane na Salonie24)

rk1 rk1 Polityka Obserwuj notkę 139

 

Na stronie głównej Salona (i z dopiskiem "© Artykuł jest chroniony prawem autorskim") pojawiła się wczoraj newsroomowa notka o wystąpieniu PADa w ONZ. Niniejszym spełniam warunek wykorzystania podając linkujące źródło:
http://newsroom.salon24.pl/728483,   Andrzej Duda: nie wolno łączyć imigrantów z uchodźcami

 Notka newsroomowa składa się ze zmiksowanych fraz z wystąpienia prezydenta. Treść tego wystąpienia jest dostępna w bardzo trudnodostępnym miejscu, tutaj:  
http://www.prezydent.pl/  wystąpienie podczas szczytu ONZ ws uchodźców.
(dla wygody, treść całego wystąpienia z tego trudnodostępnego źródła umieszczam na końcu notki. Z dwoma drobnymi zaznaczeniami od siebie).

 

Wrócmy do notki newsroomowej. Trafiamy w niej na taki akapit: 

Andrzej Duda: Nieodpowiedzialni politycy utrwalają stereotypy

Często padają - zwracał uwagę Andrzej Duda - nieprawdziwe i krzywdzące uchodźców wojennych stereotypy. Jako przykład podał oskarżenia o wyłudzenia świadczeń socjalnych i zajęcie miejsc pracy w obcym kraju. Stawiają je nieodpowiedzialni politycy, którzy chcą zyskać poparcie elektoratów w swoich krajach. - Zadaniem polityków powinno być niedopuszczenie do tego, by takie krzywdzące stereotypy burzyły spokój i ład społeczny - zaznaczył prezydent.


Ten mix fraz z wystąpienia zupełnie zmienił jego sens, o czym świadczą komentarze pod tym "newsem" (że Duda odleciał, że potępia stanowisko PiSu w sprawie imigrantów, że chce przyjąć "do Wolski wędzonych by zarobić po 250kEuro" itd). Nawet nasz salonowy antyfaszysta Gucio doznał wzmożenia. Mnie też zaskoczył ten fragment newsroomowej notki i dlatego siegnąłem do zrodeł. Okazuje sie, że sens wypowiedzi jest zupełnie inny.

Po wstępie pierwsza część wypowiedzi prezydenta dotyczy imigrantów ekonomicznych: PAD mowi by nie traktowac ich jak cwaniakow, ktorzy chca ukrasc socjal (ale jesli tacy się zdarzają, to należy ich tepić). I jako przykład podaje imigracje ekonomiczną z Polski (a także ze wschodu do Polski). Odnosi sie do sytuacji Polakow za granicą, do okreslania ich przez niektorych politykow jako zagrozenia dla ichniejszego rynku pracy i systemu socjalnego. A co czytamy w newsroomowej notce? Że to tekst dotyczący uchodzcow wojennych!

A co PAD mówi o uchodźcach wojennych (których dotyczy druga część wystąpienia)?
Może najpierw o czym nie mówi: nie mówi nic o socjalach, ubogaceniach itp lewackich bzdurach. Nie mówi też ani słowa, by potępiac tych, którzy te bzdury krytykują!
Mówi natomiast, że: (1) trzeba sprawe rozwiazywac na miejscu konfliktu, a nie w Europie, (2) trzeba zwalczać przestępcow robiących interesy na przemycie ludzi (oraz renomowane banki cywilizowanego świata współpracujace z tymi przestępcami i czerpiące zyski z tego procederu)

 

Nno. Bardzo dobre przemówienie.

 

A! Bym zapomiał...
Zapytałem właściciela praw autorskich, kto tak "zgrabnie" zmiksował
treść wystąpienia prezydenta:

@Newsroom24 / GW (kto zmanipulowal wypowiedz prezydenta?)

"Często padają - zwracał uwagę Andrzej Duda - nieprawdziwe i krzywdzące uchodźców wojennych stereotypy. Jako przykład podał oskarżenia o wyłudzenia świadczeń socjalnych i zajęcie miejsc pracy w obcym kraju .... "

Jest to przeinaczenie sensu wypowiedzi prezydenta (23:11). i to grube.
Ten fragment wypowiedzi dotyczyl imigrantow ekonomicznych, a nie uchodzcow wojennych.
Prezydent we wstepie bardzo wyraznie rozroznil te dwie grupy i nastepnie mowil najpierw o jednych, a potem o drugich. I mowil co innego.

Wypowiedź Prezydenta zmiksował PAP, czy GW?

-

RK119.09 23:54

 

Nie dostałem odpowiedzi, a komentarz z pytaniem gdzieś wyparował.
Pewnie był hejtem, albo naruszał prawa i dobre imię..
to oczywista Końkluzja :D

 

RK1

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------

tresc przemówienia (ze strony prezydent.pl):

Ekscelencje, Szanowni Państwo,

Bezprecedensowa skala przepływów migracyjnych w różnych częściach świata dotyka coraz większą liczbę państw. Zjawisko to nie dotyczy jedynie Europy oraz Afryki i Bliskiego Wschodu. De facto każdy region i kontynent zmaga się obecnie z masowymi ruchami ludności. Mają one swoje źródło nie tylko w konfliktach zbrojnych bądź aktach prześladowania czy przemocy, lecz są także konsekwencją kryzysów gospodarczych i katastrof naturalnych.

Gdy zastanawiam się nad rozwiązaniem problemu masowych migracji, dochodzę do wniosku, że tym, czego często brakuje w dyskusjach na ten temat, jest rozróżnienie na migracje ekonomiczne i uchodźstwo wojenne.

Te odmienne zjawiska wymagają bowiem zupełnie innych odpowiedzi. Jeżeli łączymy tragedię uchodźców z potrzebami migrantów ekonomicznych, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie efektywnie pomóc żadnej z tych grup.

Dzieje się tak dlatego, że ich cele są odmienne. Źródłem migracji ekonomicznych jest przeważnie dążenie do poprawy warunków bytu materialnego i uzyskanie praw wynikających z polityki socjalnej. Źródłem zaś uchodźstwa wojennego i politycznego jest zawsze pragnienie ocalenia życia bądź ochrony zdrowia.

[TU O MIGRACJACH EKONOMICZNYCH]

Skala migracji ekonomicznych w dzisiejszym świecie jest ogromna. Zgodnie z szacunkami, w moim kraju – w Polsce – na stałe przebywa ponad milion emigrantów ekonomicznych, głównie ze Wschodu. Z kolei z Polski do państw Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 12 lat naszego członkostwa, wedle różnych szacunków, wyjechało od miliona do ponad dwóch milionów obywateli.

Wielkie migracje społeczne wymagają od polityków bardzo odpowiedzialnego postępowania. W wielu miejscach mogą bowiem wywoływać społeczne napięcia, uprzedzenia, fałszywe oskarżenia o odbieranie miejsc pracy bądź chęć nieuczciwego wykorzystania systemu socjalnego państwa-gospodarza. Niestety, tego typu postawy są wykorzystywane przez niektórych polityków.

Próbują oni zyskać na popularności, rozwijając niesprawiedliwe uogólnienia. Tymczasem zadaniem polityków powinno być niedopuszczenie do tego, by takie krzywdzące stereotypy burzyły spokój i ład społeczny.

Zdaję sobie sprawę, że oczywiście są też i tacy, których celem nie jest poszukiwanie poprawy swego losu poprzez pracę, lecz chęć nadużycia praw socjalnych. Oczywistym jednak zadaniem władz państwa jest ograniczanie możliwości realizowania tego typu praktyk. Tym bardziej, że budują one w opinii społecznej przekonanie, iż wszyscy emigranci ekonomiczni są nieuczciwi.

[A TERAZ O UCHODZCACH WOJENNYCH]

Jeżeli natomiast chodzi o uchodźstwo wojenne, chciałbym zwrócić uwagę na dwa stojące przed nami zadania.

Po pierwsze, obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn tego uchodźstwa i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie. Nigdy nie zapobiegniemy tragedii uchodźstwa, jeżeli nie wyeliminujemy konfliktów, które często są wynikiem pobudek imperialnych, nienawiści etnicznej bądź interesów gospodarczych. Nie ma wojen bez powodów, a więc i nie ma wojen, których nie można zakończyć.

Po drugie, naszym obowiązkiem jest współdziałanie na rzecz trwałej eliminacji przestępczych procederów prowadzonych przez tych, którzy w sposób nieludzki karmią się tragedią uchodźców. Mam na myśli problem działalności grup przestępczych pobierających haracz za transport lub przemyt uchodźców bądź prowadzących handel ludźmi, ale również zjawisko prania tak uzyskanych pieniędzy w renomowanych bankach cywilizowanego świata oraz robienie interesów gospodarczych z przestępcami i zbrodniarzami.

Zakończenie tego typu praktyk nie rozwiąże całkowicie problemu uchodźstwa, lecz z całą pewnością zmniejszy tragedię ludzi, którzy cierpią podwójnie – najpierw w wyniku wojny, a następnie w wyniku działalności tych, którzy żerują na ich tragedii.

Nie możemy przymykać oczu na krwawe pieniądze, które krążą po świecie.

W każdym z tych aspektów sytuacja wymaga dziś od nas znalezienia skutecznych rozwiązań. Rzeczpospolita Polska jest gotowa aktywnie uczestniczyć w tych działaniach.

Dziękuję za uwagę.

 

-

 

rk1
O mnie rk1

https://rk1s24.wordpress.com/ ------ to już historia. blog nieaktywny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka